______________________________________________________________________________________________________

 

SPF Seniorerna Råå-Ramlösa

  Bankgiro 367-2128 

.Antal medlemmar 215

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Evenemang och aktivitetsinformation för hösten 2019

 

Måndag 9 september

Skåne runt på 80 toner med Mia och Mats

 

Måndag 14 oktober

Senilteatern – De sju dödssynderna

 

Måndag 11 november

Curt och Eva Mellby – Sången i våra hjärtan

 

Måndag 9 december

Sångfåglarna sjunger in julen med Lucia

 

Månadsmöte: Information om resor, studiecirklar, teaterbesök m.m.

Kaffe och te serveras med gott tilltugg. Lotteri med fina priser.

Annonsering i HD under Föreningar Helsingborg söndag före varje månadsmöte eller före andra aktiviteter.

Övriga aktiviteter:

Bridge, boule, canasta, engelska, hembygd, körsång, litteratur, studiebesök, teater och resor.

Aktiviteter i samarbete med Studieförbundet Vuxenskolan Skåneland.

Tag gärna med en vän till våra möten

Välkomna!

 

 

 Lokal: Allhelgonakyrkans samlingssal

Kielergatan 25

 Mötestid: Andra måndagen i månaden klockan 14.00

 

 

 

 Kontakt

Ordförande Lena Persson lena_persson@telia.com 0738-262693

 

Kassör Lars Vallentin lars.vallentin@telia.com 0761-058826

 

Sekreterare Mona Axelsson monaaxelsson.raa@telia.com 0702-385514

 

Medlemsansvarig Birgitta Keller birgitta.keller@bredband.net

0733-383885

 

Kulturansvarig Cecily Laurell cecily.laurell@gmail.com 0707-313083

 

 V. ordförande Lennart Hansson j.l.hansson@hotmail.com

0705-101699

 

Lotteriansvarig Yvonne Somming somming.yvonne@gmail.com

0730-561359

 

Bidragsansv kommun Laila Svensson laila.svensson.1944@gmail.com 0730-537907

 

Bidragsansv studieförb Göran Kinnhov goran.kinnhov@telia.com 0762-179885